10 soruda kayıt maratonu

Ana Sayfa » Gündem » 10 soruda kayıt maratonu
Paylaş
Tarih : 13 Ağustos 2013 - 11:30
10 soruda kayıt maratonu

konulu haber 68 defa okunmuş. gösterildi

PERVİN KAPLAN/HT GAZETE

Fen ve Anadolu liseleri başta olmak üzere Ortaöğretim Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alan okullar ile Seviye Belirleme Sınavı puanına göre öğrenci alan yabancı ve Türk özel okullarda kayıtlar dün başladı. Aynı döneme denk gelen kayıtlarda farklı kurallar işliyor. İşte 10 soruda kayıt maratonu…

ANADOLU VE FEN LİSELERİ İÇİN SORU: Anadolu ve fen liseleri için kayıtlar ne zamana dek sürecek? Yanıt: Okullara asıl yerleşen öğrenciler için kayıtlar dün başladı ve 16 Ağustos cuma günü saat 17.00’de sona erecek. Aynı gün saat 19.00’da boş kontenjanlar açıklanacak ve 3 kez yapılacak yedek yerleştirme dönemi başlayacak. Bu dönem 29 Ağustos’ta son bulacak.

SORU: Bir okulun asıl listesinden yerleştik, çok istediğimiz iki okulun yedek listesindeyiz. Kayıt yaptırmalı mıyız? Yanıt: Mutlaka yerleştiğiniz okula kayıt yaptırın, hakkınızı yitirmeyin. Sonra yedekte bekleyebilirsiniz.

SORU: Bir okula yerleşmedik ancak bir okulun yedek listesinde görünüyoruz. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Yanıt: Yedek yerleştirme dönemlerini bekleyin ve sıra size geldiğinde kaydınızı yaptırın.

SORU: Bir okula asıl olarak yerleştirildik ancak yedek listesindeki okulu istiyoruz. Kayıt yaptırmayacağız, sorun olur mu? Yanıt: Kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. Çünkü yedekte sıranız gelmezse bu kez bu okula da giremezsiniz. Kayıt yaptırın ama yedek listede bekleyin.

SORU: Okullardaki yedek yerleştirmede sıranın bize geldiğini nasıl öğreneceğiz ve yedek yerleştirmeler ne zaman yapılacak? Yanıt: https://e-okul.meb.gov.tr adresindeki “Veli Bilgilendirme Sistemi”nden bilgi edinebilirsiniz, sıranın size gelip gelmediğini buradan öğrenebilirsiniz.
YABANCI VE ÖZEL OKULLAR İÇİN SORU: Kızımın puanı 5 okula tutuyor. İçlerinden birini seçelim mi yoksa tümüne kayıt yaptıralım mı? Yanıt: Tavsiyem puanınızın tuttuğu tüm okullara önkayıt yaptırmanız. Okullar, öğrencileri puanlarına göre sıralayıp kayıt hakkı kazananları açıklayacak. İçlerinden birini seçersiniz.

SORU: Kızımın puanı Fransız liselerine tutuyor. 1 puanla Alman lisesini kaçırıyoruz. Sizce bekleyelim mi? Yanıt: Geçen sene Alman Lisesi’nin puanı 5.42 düştü. Ancak tüm olasılıkları düşünerek, açıkta kalmamak için puanının tuttuğu okullardan birine kayıt yaptırabilir, sonra puanları takip edebilirsiniz.

SORU: Puanlar ne kadar düşer diye tahmin ediyorsunuz? Yanıt: Bir-iki okul hariç puanlar düşecek. Örneğin geçen yıl İtalyan liselerinde 69 ile 130 arasında, Fransız liselerinde 2 ile 101 arasında puan düştü. Ancak Amerikan Robert Lisesi sadece 1 puan düşürdü.

SORU: Bir okula kesin kayıt yaptırdıktan sonra başka hakkım kalmaz mı? Yanıt: Puanınızın tuttuğu diğer tüm okullara önkayıt yaptırmaya devam edebilirsiniz. Ancak unutmayın, kesin kayıt yaptırdıktan sonra kaydınızı alırsanız yatırdığınız ücretin yüzde 20’si kesilir.

SORU: Bir okula kesin kayıt yaptırdıktan sonra başka bir okula geçer ve pişman olursak tekrar aynı okula dönemediğimiz doğru mu? Yanıt: Evet doğru. Bu kural bir tek devlet okullarına kaydını alıp giden ve sonra geri dönmeye karar veren öğrencileri etkilemez. Bu öğrenciler eğer okulda boş kontenjan varsa tekrar ayrıldıkları okula geri gelebilir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YGS sonuçları açıklandı!
YGS sonuçları açıklandı!

ÖSYM’den alınan bilgiye göre, sınava 1 milyon 895 bin 476 aday başvurdu,  bu adaylardan 57 bin 742’si sınava girmedi. Sınavı geçerli sayılan

Sınavın daha rahat bir ortamda yapılması için çalışıyorlar
Sınavın daha rahat bir ortamda yapılması için çalışıyorlar

  ÖSYM Sınav Merkezi Adana İl Temsilciği devir teslim törenine katılan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yeni sınav sistemi konusunda çalışma

İyimser ve sabırlı olun
İyimser ve sabırlı olun

Prof. Dr. Benal İnceer, Karataş Lisesi öğrencilerine, İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda üniversiteye giriş sınavı öncesi kaygıyla

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

MAGAZİN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI