Türkiye’de obezite oranı giderek artıyor. Peki ama neden?

Ana Sayfa » Sağlık » Türkiye’de obezite oranı giderek artıyor. Peki ama neden?
Paylaş
Tarih : 05 Mayıs 2013 - 10:30
Türkiye’de obezite oranı giderek artıyor. Peki ama neden?

konulu haber 247 defa okunmuş. gösterildi

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gözde Alp, annesi kilolu olan bir insanın ileride obezite olma ihtimalinin yüzde 75, babası kilolu olanın obezite olma ihtimalinin ise yüzde 25 arttığına dikkat çekti.

Alp, Türkiye toplam nüfusunun yüzde 16,7′sinin obezite olduğuna ifade etti. Gözde Alp, “Annesi kilolu olan bir bireyin ileride obezite olma ihtimali yüzde 75 artıyor. Babası kilolu ise o da yüzde 25 etkili oluyor” dedi.

Alp, obezitenin yaş, cinsiyet, kültür ve ilerleyen teknoloji gibi faktörler yüzünden hareketin azalması neticesinde daha da yaygınlaştığının da altını çizdi. Alp, “Türkiye’deki obezite oranı yüzde 16,7′lere ulaştı. Bunun yanında insanlarımızın sadece yüzde 45′i normal değerlere sahip diğerleri ya çok zayıf ya da hafif kilolu” diye konuştu.

MODA DİYETLERE DİKKAT

Moda diyetler yaparak 2-3 haftada 5-10 veya daha fazla kilo vermenin ise sevindirici değil üzücü bir durum olduğuna dikkat çeken Alp, şok diyetlerin su ve kas miktarında kayıplara sebebiyet verdiğini söyledi. Alp, “Bu diyetler ileride tekrar kilo artışına sebep oluyor. Durum böyle olduğunda insanın kilo vermesi daha da zorlaşıyor” şeklinde konuştu.

DAVRANIŞ TEDAVİSİNDE BAŞARI ORANI DAHA FAZLA

Davranış tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi yöntem gibi 3 çeşit tedavi yöntemi olduğuna vurgu yapan Alp, davranış tedavisi yönteminde başarı oranının daha fazla olduğuna işaret etti. Alp, “Bu tedavi yöntemi içerinde beslenme değişikliği, hareketi arttırmak var. Kısaca sağlıklı seçimler yapmak davranış tedavisinin temeli” şeklinde konuştu.

Yasaksız bir diyet yapmanın dönüm noktası olduğuna dikkat çeken Alp, kilo vermelerin kalıcı olabilmesi için çok sevilen yiyecekleri diyetten çıkartmak yerine hangi miktarlarda tüketmek gerektiğini öğrenmeyi tavsiye etti.

İHA

Daha önce Aranılan Kelimeler

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Tuz kadınlarda kemik erimesine yol açıyor
Tuz kadınlarda kemik erimesine yol açıyor

Diyetisyen Duygu Deniz, 50 yaş üstü kadınlarda daha çok görülen kemik erimesinin en önemli nedeninin fazla tuz tüketimi olduğunu söyledi.Özel

Kısırlık tedavisinde cerrahi çözüm
Kısırlık tedavisinde cerrahi çözüm

Kısırlık problemi yaşayan, sonradan oluşan ya da doğmalık anatomik bir problem saptanan hastalarda, dikkatli bir cerrahi tedavi sonrasında sağlıklı

Şizofreni hastaları için umut ışığı
Şizofreni hastaları için umut ışığı

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tayfun Uzbay, "Tüm veriler beyinde agmatin salgılanmasını

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz